سال اول دوشنبه 07 اسفند 1402

INFO@ATIYEHMARDOM.COM

دوشنبه 16 بهمن 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛

بهار هنری فجر انقلاب در پایتخت فرهنگ و ادب ایران؛ آغاز جشنواره های فیلم، موسیقی و تجسم هنر

بهار هنری فجر انقلاب در پایتخت فرهنگ و ادب ایران؛ آغاز جشنواره های فیلم، موسیقی و تجسم هنر
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در جمع خبرنگارن اعلام داشت: جشنواره‌های فجر با خود بهاری هنری را به پایتخت فرهنگ و ادب کشور آورده است؛ زمستان شیراز با میزبانی از جشنواره منطقه‌ای تئاتر آغاز شد و این روزها میزبان تجسم هنر تجسمی‌کاران و سپس جشنواره فیلم و موسیقی فجر هستیم.

زمستان شیراز با آغاز بهاری هنری شروع شد؛ جایی که ۴۰۰ هنرمند تئاتر از استان‌های فارس، سمنان، قم، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، هرمزگان، خوزستان و یزد بر روی صحنه تماشاخانه‌های فارس حاضر شدند و در بیشتر اجراها نیزظرفیت پذیرش تماشاچیان تکمیل شد.

هنرمندان تئاتر طی روزهای ۶ تا هشت دی ماه ۱۶ اجرای خیابانی و ۱۷ نمایش صحنه‌ای را در جشنواره “پارس” به نمایش گذاشتند و ۹ بهمن ماه نیز این جشنواره هنری با معرفی برگزیدگان پایان یافت.

پس از آن از پایان هفته گذشته نمایشگاه هنرهای تجسمی فارس با عنوان “تجسم هنر” در شیراز هنرپرور گشایش یافت و تا ۱۸ بهمن ماه میزبان هنردوستان است.

در قالب بخش استانی جشنواره هنرهای تجسمی فجر که به صورت غیررقابتی برپا شده، سه سالن مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس میزبان حدود ۲۰۰ اثر تجسمی کاران ۱۰ رشته هنری است.

در این دورهمی هنری، آفریده‌های هنرمندان شاخص فارس در رشته‌های طراحی و نقاشی، طراحی گرافیک، تصویرسازی، عکاسی، خوشنویسی، نگارگری، کارتون و کاریکاتور، مجسمه سازی، سرامیک و آبگینه و رسانه‌های هنری جدید به نمایش گذاشته شده و بازدید از آن برای عموم مردم آزاد است.

به گفته سعیدکریمی، طراح پوستر جشنواره “تجسم هنر” فجر و دبیر جشنواره استانی فارس، این نمایشگاه در سه بخش هنرهای تصویری و مجسمه‌سازی، بخش نگارگری و خوشنویسی در سالن تار وپود و بخش عکاسی دیجیتال در سالن دیجیتال مرکز اسناد فارس برپا است.

او گفت: در این قالب حدود ۳۰ اثر خوشنویسی و نگارگری، نردیک به ۱۰۰ عکس از ۴۰ عکاس و ۸۰ اثر تصویری و مجسمه‌سازی در معرض دید عموم قرار گرفته است.

از آنجایی که فارس و بویژه شیراز خانه تجسمی‌کاران خبره و اساتید بسیاری از رشته‌های تجسمی است، تجسم هنر فارس از سطح کیفی بالایی برخوردار است؛ چنانکه به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، آثار ارسالی فارس به بخش تجسم هنر، مسئولان برگزاری جشنواره فجر را شگفت‌رده کرد.

کریمی نیز معتقد است که سطح کیفی تجسم هنر فارس قابل رقابت با جشنواره ملی هنرهای تجسمی فجر است.


در ادامه بهار هنری فجر در پایتخت فرهنگ و ادب ایران، شیراز از فردا میزبان جشنواره فیلم فجر خواهد بود و بلیت فروشی برای تماشای فیلم‌های این جشنواره در سه سالن این شهر از لحظاتی پیش آغاز شده است.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، جشنواره فیلم فجر در شیراز میزبان سبد مشترکی از فیلم‌های بهش ” سودای سیمرغ” و “نگاه نو” است؛ تا این لحظه ۱۷ فیلم سینمایی و انیمیشن در اختیار شیراز قرار گرفته و هنوز هم پیگیری برای افزایش اکران‌ها ادامه دارد.

حمیدرضا قانعی عنوان کرد: آغوش باز، صبح اعدام، شه‌سوار، نبودنت، مجنون، آپارتچی، بهشت تبهکاران، شکار حلزون، آسمان غرب، قلب رقه، پرویزخان، شمشیر و اندوه، باغ کیانوش، احمد، ظاهر و تابستان همان سال فیلم‌هایی هستند که در سالن‌های تالار حافظ، سینما شیراز و پردیس سینمایی هنرشهر آفتاب می‌رود.

او افزود: هر فیلم تا سه نوبت اکران می‌شود و بهای بلیت‌ها برای تماشای فیلم‌های جشنواره فجر در هنرشهر آفتاب و سالن حافظ ۶۰۰ هزار ریال، در سینما شیراز ۳۵۰ هزار ریال و در در سالن حافظ ۶۰۰ هزار خواهد بود.

آنطور که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت قرار است نشست‌های نقد و بررسی فیلم‌ها و آیین‌های رونمایی و اکران نیز در خلال برپایی جشنواره فجر در شیراز برگزار شود.

از ۱۶ تا ۲۲ بهمن‌ماه ۱۷ فیلم جشنواره فجر به روی پرده نقره‌ای سه سینمای شیراز می‌رود و میزبان علاقمندان به هنر هفتم است.

سپس نوبت به برپایی جشنواره موسیقی فجر در شیراز می‌رسد تا از ۲۴ تا ۲۸ بهمن ماه سالن‌های حافظ و شاید احسان و شهید دستغیب شیراز را پر از آوا و نوا کند.

به گفته معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، جشنواره موسیقی یکی از جذاب‌ترین جشنواره‌های فجر است و فارس نیز تا کنون ۱۸ دوره از این جشنواره‌ها میزبانی کرده است.

سید رسول موسوی نژادیان گفت: امسال همزمان با سی و نهمین دوره جشنواره موسیقی فجر، شیراز نیز میزبان نوزدهمین دوره برپایی این جشنواره در فارس خواهد بود.

آنطور که او گفت: قرار است هدف قرار است در این جشنواره با هدف از هنرمندان استانی موسیقی، از ظرفیت گروه‌های موسیقی فارس استفاده شود.

معاون هنری فرهنگ و ارشاد فارس ادامه داد: پس از فراخوان جشنواره، ۲ برابر ظرفیت تعیین شده، برای حضور در این رویداد نام نویسی کردند که در نهایت ۱۲ گروه استانی برای اجرای غیر رقابتی در جشنواره موسیقی فجر فارس انتخاب شدند.

او با بیان اینکه گروه‌های موسیقی در در چهار بخش سنتی، کلاسیک غربی، محلی مقامی و پاپ در شیراز اجرا دارند، اظهار کرد: فارس از تنوع موسیقایی بالایی برخوردار است و گروه‌های حاضر نیز سطح فنی و کیفی خوبی دارند.

آنطور که موسوی نژادیان گفت: اجرایهای موسیقی فجر فارس در تالار حافظ و احتمالا ۲ نوبت نیز در سالن‌های احسان و شهید دستغیب برگزار می‌شود.

البته شیراز از ابتدای بهمن ماه نیز روزهای پرآوایی را گذرانده به گونه‌ای که به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس سبد موسیقایی استان همه انواع موسیقی را در بر داشته و گروه‌های متنوع و مختلفی به اجرای برنامه پرداخته‌اند.

قانعی گفت: حتی گروه‌های موسیقی در بسیاری از شهرستان‌های فارس اجرای برنامه داشته‌اند و این استان در میان پنج استان برتر کشور از نظر برپایی کنسرت‌های موسیقی در این مدت قرار گرفته است.

هنر برای شهر ارمغانی از نشاط و شادابی به همراه می‌آورد و چنانکه پیشتر نیز نشان دادهشده و استقبال از جشنواره تئاتر منطقه‌ای پارس نیز اثبات کرده، مردم هنردوست و هنرپرور شیراز تنفس در فضایی هنری را بسیار می پسندند و بر ان ارج می نهند.


سرخط اخبار اجتماعی و جامعه

پربازدیدترین ها