سال اول جمعه 22 تیر 1403

INFO@ATIYEHMARDOM.COM

جمعه 19 آبان 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

نماینده ولی فقیه در فارس :

اقدامات تأسف‌بار صهیونیست‌ها و رژیم غاصب صهیونیستی در کشتار مردم مظلوم غزه جنایت علیه بشریت است و ما این جنایت‌های هولناک را محکوم می‌کنیم

آیت‌الله لطف‌الله دژکام امروز، ۱۹ آبان در خطبه‌های نماز جمعه شیراز ضمن توصیه به رعایت تقوای الهی گفت: خداوند متعال در سوره ابراهیم می‌فرماید برای شما یک مثال زدیم تا بدانید ارزش عقاید حقی که دارید چقدر است و تاثیر عقاید و اصول دین در زندگی دنیا و آخرت شما به چه میزان است.
وی با یادآوری آیات ۲۴ تا ۲۷ سوره ابراهیم اظهار کرد: در روزگار ما به خاطر اینکه متاسفانه تمدن رقیب به آخرت بی‌توجه است و در آمریکا و اروپا تصمیم گیران و جریان‌سازهای فکری این کشورها به فکر آخرت نیستند، باعث شده است که ما هم به تاثیر دنیوی کلمه “طیبه” بیشتر بپردازیم ولی اصل کار برای آخرت است یعنی شاید در رقابت بین تمدن‌ها به فواید دنیوی این عقاید تاکید می‌کنیم اما برای غفلت از آخرت نیست و غفلت از آخرت زیان بزرگ است.
امام جمعه شیراز تأکید کرد: باید بدانیم فایده این عقاید حق ما بیش از هر موقع دیگری زمانی به درد ما می‌خورد که هیچ‌کس و هیچ چیز در این دنیا به درد ما نمی‌خورد.
آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه باید عقاید حق را مکرر بگوییم و البته باید دنبال میوه عقاید حق هم برویم و آن را یاد بگیریم، میوه این عقاید را طبق حدیثی از امام باقر(ع)، ولایت، امامت، نبوت و توحید عنوان کرد.
نمتینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه امروز در رأس مسائل جهان اسلام و حتی جهان پیرامون امت اسلامی مسئله فلسطین است، به بیان نکته نکاتی در باب این مسئله پرداخت و افزود: اقدامات تأسف‌بار صهیونیست‌ها و رژیم غاصب صهیونیستی در کشتار مردم مظلوم غزه، زن‌ها، کودکان، مردها، پیرمردها و پیرزن‌های بی‌دفاع مسلما جنایت علیه بشریت است و ما این جنایت‌های هولناک را محکوم می‌کنیم.
عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: نکته دیگری که در این زمینه باید همه توجه کنیم، آن است که مقاومت فلسطین و به صورت خاص حماس که اکنون درگیر این جنگ است، در طول چند هفته گذشته قدرت و اقتدار خودش را در عین مظلومیت به همه جهان نشان داده است.
وی با بیان اینکه در نقشه فلسطین باریکه غزه چقدر است، گفت: همه قسمت‌ها تحت تسلط صهیونیست‌ها است و فقط این قسمت در تصرف صهیونیست‌ها نیست با جمعیتی نزدیک به ۲ میلیون نفر و در طول چند هفته ایستاده است. روز اول قسمت کوچک و باریکه غزه طوفان الاقصی را به راه انداخته است و در قسمت‌هایی که زمین‌های آن‌ها را صهیونیست‌ها غصب کرده است وارد شده و از آن‌ها اسیر گرفته و عده‌ای از متجاوزین را هم کشته و برگشته است و این قدرتمندی می‌خواهد. در روزهای بعد در طول چند هفته صهیونیست‌ها چیزی که دارند فقط بمباران می‌کنند اما زمین را نتوانسته‌اند بگیرند، اگر فرض کنیم بگیرند افتخاری برای صهیونیست‌ها و اسرائیل نیست. آیا ظالم‌ها و از خدا بی‌خبرها می‌دانند اصلا باریکه غزه چه بوده که نزدیک به ۱۱ هزار نفر از بیگناهان، از کسانی که اسلحه هم ندارند، کشته شده است؟ می‌خواهد بر چه کسی پیروز شود؟ چند گردان که بیشتر نیست و همین که اگر خدایی نکرده این اتفاق هم رخ دهد مگر چه کرده است؟ یک بی‌آبرویی بر بی‌آبرویی خود اضافه کرده است و چیز خاصی رخ نداده است.
آیت‌الله دژکام ادامه داد: از آن طرف مقاومت بیش از ۱۳۰ تانک آن‌ها را منهدم کرده است و تانک را وسط جوانان شجاع فلسطینی گیر انداخته است و مرتب دارند از آن‌ها کشته می‌گیرند، آنان جرأت نمی‌کنند تعداد کشته‌های خود را بگویند چون بیشتر بی آبرویی باعث ترس سربازان بزدلشان می‌شود و این قدرتمندی مقاومت است و نتانیاهو بپذیرد یا نپذیرد این بی‌آبرویی اسرائیل است و سوال جهانی این است که با چه کسانی درافتاده است؟ با یک عده زن و کودک بی پناه؟ این وضعیت صحنه جنگ است و نتانیاهو دارد دست و پای بی‌خود می‌زند و مسلما هر چه در این مسیر پیش رود بی‌آبرویی برای صهیونیست‌ها و قدرت و عظمت بیشتر برای مقاومت خواهد بود.
وی با تأکید با ینکه باید حواسمان باشد که این قدرتمندی به تعبیر خوبی که در رسانه خودمان است، اینها مقتدر مظلوم هستند، افزود: راهبردهای جبهه مقاومت هم خیلی راهبردهای حکیمانه به کار گرفته شده و به کار گرفته می‌شود. خودشان هم می‌دانند که درگیر شدن با چندتا گردان الاقسام برای آن‌ها افتخاری نخواهد بود.
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: نماینده شبکه فلان کشور را می‌فرستند در مصاحبه با سران کشور ما که اسرائیل چکار کند که شما موضعتان را تغییر دهید؟ ما که موضعمان مشخص است و همیشه گفته‌ایم مرگ بر اسرائیل و باز هم می‌گوییم همانطور که بنیانگذار انقلاب اسلامی گفته است اسم اسرائیل باید از روی نقشه دنیا محو شود و خواهد شد اما اینکه چگونه رفتار کنیم به آنان ربطی ندارد. ما خودمان می‌دانیم که چگونه تصمیم بگیریم و چکار کنیم. می‌خواهند پای ما را به بازی باز کنند اما خودمان می‌دانیم چه کار کنیم و در جبهه مقاومت هم تصمیم‌گیرنده مستقل است و حماس اقدام کرده است.
وی با بیان اینکه این نوع پرسشها و تحریکاتی که گاهی می‌شود، باید مراقبت شود، افزود: اگر راست می‌گویند همانطور که جناب سید حسن نصرالله فرمود این کشورهای همپالکی با آمریکا و اسرائیل در منطقه نفت به اسرائیل ندهند، چرا نفت می‌دهند؟ چرا سراغ آن‌ها نمی‌روند که شما تا کی به اسرائیل نفت می‌دهید؟ چرا مدام پیش ما می‌آیند که چه‌کار می‌خواهید انجام دهید؟ آن‌ها چه کار دارند که ما می‌خواهیم چه کنیم؟ مواضعی که در عرصه نبرد با صهیونیست گرفته می‌شود، اولا هر کدام از جبهه‌های مقاومت مستقل هستند ثانیا ایران هر تصمیمی بگیرد تحت تدبیر کسی است که نائب امام زمان(عج) است و هر چه فرمود همان است نه زیاد و نه کم.
آیت‌الله دژکام افزود: کسی نیاید بخواهد ما را در مسئله‌ای گردن گیر کند که شما گفته‌اید این کار را می‌کنید یا نمی‌کنید. ما چیزی نگفته‌ایم و فقط گفتیم با رژیم غاصب صهیونیستی مخالفیم و هنوزم مخالفیم اما اینکه چگونه مخالفت را ابراز کنیم تحت تدبیر نائب امام زمان(عج) است. دشمنان هیچ‌وقت نتوانستند قدم بعدی ما را پیش‌بینی کنند چون رئیس ما مجتهد است و خودش اجتهاد می‌کند و گوشش به دهان مبارک امام زمان(عج) است و آن‌ها نمی‌توانند پیش‌بینی کنند و در این کار مانده‌اند و تا آخر درخواهند ماند.  خیلی مواضع حکیمانه و دقیق اتخاذ می‌شود و جا ندارد که غیر از کسی که مسئول اصلی است بخواهیم دخالت کنیم.
نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: اگر می‌خواهیم در دنیا حرف بزنیم باید ایران قوی داشته باشیم اما چگونه ایران قوی داشته باشیم. پاسخ این است که منتظران ظهور باید همت کرده و هرکس هر آنچه می‌تواند در عرصه‌های مختلف تلاش کند.
آیت‌الله دژکام در ادامه سخنان خود ضمن توصیه مجدد به رعایت تقوای الهی، گرفتاری‌های امروز جامعه را ناشی از بی‌تقوایی دانست و گفت: یک نفر یک جایی بی‌تقوایی کرده است که گله‌مندی، ناراحتی و نارضایتی شروع شده است. همه ما باید تقوا را در نظر بگیریم و به فرموده حضرت امام مسئولان بیشتر؛ خلاف قانون و مقررات انجام ندهیم تا کار کشور و مردم را بتوان پیش برد و دنیا و آخرتمان آباد شود.
آیت‌الله دژکام در ادامه با یادآوری سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب در زمینه توسعه دریامحور اظهار کرد: ایران به عنوان کشوری که در آخرالزمان طبق روایات متعددی در آن خبری هست، باید قوی باشد. کشوری که ۲ هزار کیلومتر مرز دریایی دارد، چقدر باید قدرت دریایی داشته باشد؟ دوره شاه پهلوی چه بر سر ما آورده بودند؟ یک لنج ساده هم نمی‌توانستیم بسازیم اما امروز شما ناوگان‌شکن می‌سازید یعنی رشد کرده‌اید. در بعد نظامی پهنه دریا امروز رشد کرده‌ایم، هم در ساخت سخت‌افزاز و هم در تربیت نیرویی که از اینجا کشتی سوار شود و دور دنیا بزند و بگوید هر جا پرچم را بلند کردیم، هیچ‌کس جرات نداشت در مقابل پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی قیافه بگیرد.
وی بیان کرد: وقتی عظمت کشور ایران را اثبات می‌کنیم برای این است که مردم ما راحت‌تر زندگی کنند در دنیا و آخرت سربلندی برای ما بیاورد پس نیاز است در عرصه استفاده اقتصادی از دریا هم پیشروی کنیم.
امام جمعه شیراز ادامه داد: در جنوب کشور، پس کرانه‌های خلیج فارس و دریای عمان شیراز همیشه به صورت تاریخی مرکز فعالیت‌های اقتصادی، دریایی و پشتیبانی از اقتصاد دریا بوده است. امروز رهبری سیاست‌های توسعه دریا محور را ابلاغ کرده‌اند و اینجا باید نقش خود را درست ایفا کند. از مافوق استان تا داخل استان باید بررسی کنیم که برای توسعه دریامحور باید چکار کنیم و چه نقشی ایفا کنیم.
آیت‌الله دژکام با طرح این سؤال در این سیاست‌هایی که رهبر ابلاغ فرموده ما باید چه کار کنیم، افزود: فراموش نکنیم که این سیاست‌ها برخاسته از آن عقاید پاک است. اگر کسی مبانی این تصمیم‌گیری‌هایی که رهبر معظم در قالب سیاست‌های کلی کشور در حوزه‌های مختلف ابلاغ کردند، بررسی کند می‌بیند بازگشت بسیاری از آن‌ها به آیات قرآن و روایات معصومین است و این را باید مرور کنیم. رهبری هرچه فرموده میوه همان درخت است و میوه همان ریشه های پاک عقاید شما هست و میوه درخت انتظار است.
وی در ادامه با مرور سیاست‌های کلی که باید در همه ابعاد کار شده و به موازات هم جلو برود، پرداخت و گفت: در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، علم و فناوری، رسانه و زیر گروه‌های آن‌ها که ۳۶ سند سیاست کلی داریم، مثل رساله عملیه بحث سیاسی است و باید این‌ها را دقت کنیم.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه حلقه‌ای از روحانیت شیراز تشکیل شده است که سیاست‌های کلی، مطالبات و وظایف را بررسی می‌کنند، گفت: این کاری که شروع شده و جمعی از طلاب و غیرطلاب همکاری می‌کنند امیدوارم با همت اهل فضیلت به نتایج مطلوب برسد، ما هم باید دعا و حمایت کنیم و کمک دهیم تا در همه ابعاد سیاست‌های کلی به ویژه بحث توسعه دریامحور کمااینکه به صورت تاریخی شیراز همیشه در زمینه فرهنگی درخشش داشته است، ان‌شاءالله باز هم شیراز در زمینه مسائل فرهنگی، اجتماعی و بحث توسعه دریامحور نقش مناسبی را ایفا کند.
عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه به در پیش‌رو بودن هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار اشاره کرد و افزود: یکی از سیاست‌هایی که رهبر معظم بر آن تاکید دارند این است که کتابخوانی ترویج شود .کتابخوانی را که مایه برکت برای ما است، علم و دانش و فرهنگ در کتاب دست به دست می‌شود و دیگران یاد می‌گیرند و در این هفته به صورت ویژه شاهد خدمات ویژه اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس خواهیم بود.
وی با یادآوری اینکه یکی از مصوبات سفر ریاست جمهوری بحث کتابخانه مرکزی شیراز بود، گفت: منظور کتابخانه‌ای است با خدماتی که امروزه ارائه می‌شود چون تا می‌گوییم کتابخانه یک نگاه سنتی به کتابخانه وجود دارد؛ خیر، یک کتابخانه‌ای در شأن شیراز و قله فرهنگی کشور باشد با خدماتی که در جهات مختلف برای همه جهان اسلام ارائه دهد و بحمد الهی در سفر ریاست جمهوری مصوب شده و امیدواریم با همکاری و همیاری همه مسئولین به نتیجه برسد.
آیت‌الله دژکام همچنین با بیان اینکه روز چهارشنبه آینده روز بزرگداشت عالم بزرگ، گرانقدر و دانشمند آیت‌الله علامه سید محمدحسین طباطبایی است که یکی از شاگردانش آیت الله مطهری است، گفت: حلقه شاگردان علامه طباطبایی امروز مرجع تقلید دارد و در حلقه شاگردانش چهره‌های بزرگ و تاثیرگذار در انقلاب اسلامی دارد مثل شهید بهشتی.
نماینده ولی فقیه در ادامه افزود : در سالهایی که اوج حمله فکری جهان غرب بود و دو تفکر مارکسیستی و لیبرالیستی وجود داشت که باورشان این بود که کاری کنند که دیگر نه از اسلام نشانی بماند و نه از اسلامیت و ایران و اسلام را می‌خواستند به باد بدهند و آن روزها فشاری فکری عجیب بود، علامه طباطبایی آمد و این مغز و تفکر چیست؟
آیت الله دژکام با اشاره به اینکه امروز شما موشک هایپرسونیک می‌سازید و دو هزار کیلومتر آن طرف تر به قلب دشمن می زنید بیان کرد : آن روز این سید سلاحی ساخت که تفکر مارکسیست و تفکر فلاسفه ملحد غربی را بی اعتبار کرد و همه را کنار زد و عظمت اسلام را به وضوح به همه بشریت فهماند.


سرخط اخبار اجتماعی و جامعه

پربازدیدترین ها