سال اول شنبه 23 تیر 1403

INFO@ATIYEHMARDOM.COM

چهارشنبه 10 آبان 1402 ، 49 : 7

کد خبر :

رئیس سازمان سینمایی کشور:

توسعه سینما، توسعه فرهنگ هر کشور است

پردیس سینمایی زرقان استان فارس با اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال و با حضور محمد خزاعی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی کشور، افتتاح و بهره برداری شد.
پردیس سینمایی “رَکان” شهرداری زرقان به عنوان پنجمین پردیس فارس به بهره برداری رسید و با حضور رئیس سازمان سینمایی کشور و سایر مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد.
رئیس سازمان سینمایی روز سه شنبه در آیین افتتاح گفت: در حالی که پیش از آغاز به کار دولت سیزدهم تنها ۵۷۰ سالن سینما در سطح کشور فعال بود حالا تنها طی ۲ سال ۲۳۳ سالن جدید بهره برداری شده است.
محمد خزاعی افزود: با مصوبه اخیر برای ایجاد سینما در شهرستانهای پر جمعیت کشور با اعتبارات دولتی ابن شمار تا 1404 به یکهزار نفر می رسد.
مراسم افتتاحیه پردیس سینمایی شهرستان زرقان امروز، ۹ آبان‌ماه با حضور رئیس سازمان سینمایی کشور، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، شهردار زرقان، رئیس شورای اسلامی شهرستان زرقان و تنی چند از هنرمندان پیشکسوت استان فارس، پردیس سینمایی شهرستان زرقان با نام «رکان» افتتاح شد.
شهردار زرقان در آیین افتتاحیه این پردیس سینمایی ابتدا به گزارش مختصری از روند عمرانی این پروژه فرهنگی پرداخت و گفت: عملیات عمرانی پردیس سینمایی رکان در اواخر سال ۹۹ آغاز شد و حالا در فاصله زمانی حدود دو و نیم سال، به بهره‌برداری رسیده است. این پروژه یکی از بهترین پروژه‌های عمرانی شهرداری زرقان بوده که در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با صرف اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان به انجام رسیده است.
محمود صانعی در ادامه به بیان درخواستی از سازمان سینمایی کشور و وزارت ارشاد پرداخت و گفت: در زمان شروع عملیات عمرانی این پروژه، وزارت ارشاد به ما وعده داد که بخشی از هزینه‌ها را تقبل کند اما تاکنون مساعدتی از سمت دولت صورت نگرفته است. گرچه ما وظیفه خودمان می‌دانیم که برای مردم فرهنگ دوست شهرستان زرقان این پردیس سینمایی را افتتاح کنیم، اما برای تجهیز سالن سوم این مجموعه، دست یاری به سمت مجموعه پرتلاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دراز می‌کنیم.
رئیس شورای اسلامی شهرستان زرقان نیز با بیان اینکه پردیس سینمایی زرقان به عنوان یک مرکز ثقل فرهنگی فرهنگی نه فقط برای زرقان که برای خیلی شهرستان‌های شمالی فارس محسوب خواهد شد، افزود: کلنگ‌زنی و شروع این پروژه در زمان شورای پنجم بوده اما عمده فعالیت مربوط به تکمیل آن، در زمان شورای ششم اتفاق افتاده و چیزی که امروز می‌بینید ماحصل تلاش همکاران در شوراهای پنجم و ششم بوده است.
قاسم جمالی پس از بیان مختصری از تاریخچه شهرستان زرقان پرداخت و پیشینه تاریخی و فرهنگی این شهرستان، به اهتمام شورای این شهرستان نسبت به برگزاری جشنواره‌های مختلف اشاره کرد و گفت: به عنوان خدمتگزار مردم در شورای ششم، برنامه جشنواره‌های معنادار، منظم و ضابطه‌مند تحت عنوان جشنواره حلوا ارده سنتی زرقان که به عنوان یک برند جهانی شناخته شده است، برای نشان دادن این فرصت‌ها و توانمندی‌ها اجرا شده و سعی کرده‌ایم شروع جشنواره‌ها به عنوان یک رویداد فرهنگی کم فروغ نشود و در شورا این تصمیم گرفته شده که هر سال نسبت به سال قبل، طراوت و شادابی بیشتری را در آن شاهد باشیم.
مهدی فقیه، زهرا سعیدی و عباس افشاریان، چند تن از هنرمندان پیشکسوتی بودند که در آیین افتتاحیه پردیس سینمایی زرقان حضور داشتند.
زهرا سعیدی در این مراسم دقایقی صحبت کرد و با اشاره به پیشینه خوب زرقان در زمینه کارهای فرهنگی و هنری گفت: زمانی که ساکن شیراز بودم، همیشه در ایام محرم برای تماشای تعزیه‌ها به زرقان می‌آمدیم و پیشنهادم این است که حتما تکیه‌های خیلی خوب و مدرنی تهیه شود تا زرقان به عنوان مرکزی برای ارائه آثار هنری تبدیل شود.
این بازیگر شیرازی افزود: بی‌شک توجه مخصوص به امور فرهنگی مثل سینما، تئاتر و موسیقی می‌تواند به عنوان نجات‌دهنده مردم و پیش برنده آن‌ها به سوی راه درست، مدنظر مسئولان کشور قرار گیرد. هنر باعث می‌شود عشق و امید جوانان به زندگی بیشتر شود و در آینده ملت شادتر و خوشبخت‌تری داشته باشیم.
رئیس سازمان سینمایی کشور نیز به تمجید از حرکت خوب شهردار و شورای شهر زرقان پرداخت و گفت: این حرکت بدون شک در یاد و خاطره مردم زرقان و فارس باقی خواهد ماند. طبیعتا توسعه سینما، توسعه فرهنگ هر کشور است و به طور کلی فرهنگ، زیربنای همه چیز محسوب می‌شود و بنابراین باید قدردان همه کسانی باشیم که در راستای این توسعه فرهنگی تلاش کرده اند.
محمد خزاعی همچنین در پاسخ به درخواست شهردار زرقان برای همکاری وزارت ارشاد جهت تکمیل سالن سوم این پردیس سینمایی گفت: ما در سازمان سینمایی تجهیزات این سالن را به صورت رایگان در اختیار این سینما قرار خواهیم داد.
گفتنی است؛ رکان نام قدیم شهرستان زرقان است که به عنوان نام پردیس سینمایی این شهرستان انتخاب شد.


سرخط اخبار فرهنگ و هنر

پربازدیدترین ها